Riik on välja töötanud noortegarantii tugisüsteemi, millega tuua tegutsema noori, kes ei käi koolis ega tööl.

Esmaspäevane EPL kirjutas noortest, kes ei õpi ega käi tööl. Neid on palju – eri andmetel umbes 30 000. Probleemist annab tunnistust ka tõik, et EPL sai pärast artikli avaldamist kirju lapsevanematelt, kes tahavad teada, kuhu pöörduda. „Olukord on murettekitav,” kirjutas üks murelik vanaema, pärides, kus selliste noortega tegeletakse. „Mu lapselapsega on just see probleem. Loodan saada infot.”
 

Probleemiga on hakanud tegelema sotsiaalministeerium. Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskil on laual plaan töötada välja tehniline lahendus eri registritest, mille abil kuvatakse kohalikele omavalitsustele just selliste mitteaktiivsete noorte nimekiri.
Kavatsetakse luua IT-lahendus, millega sõelutaks välja 16–26-aastased noored, kes ei omanda haridust, tööta, teeni kaitseväes ega ole vanglas jne.

Kavatsetakse luua IT-lahendus, millega sõelutaks välja 16–26-aastased noored, kes ei omanda haridust, tööta, teeni kaitseväes ega ole vanglas jne. Teisisõnu need, kelle mitteaktiivsuse põhjus pole riigile teada. Andmed edastatakse kohalikele omavalitsustele. Kohalik omavalitsus võtab noorega ühendust, selgitab välja abivajaduse – see võib olla nii lõpetamata kool kui ka sõltuvushaigus – ning juhib ta teenuseni, mis noort aitaks.

Riik tuleb sellistele noortele poolele teele vastu. „Ainult poolele teele saamegi vastu tulla,” ütles Ossinovski. „Riik ei saa kedagi tööle sundida, kuid pakume tuge, seletame võimalusi.”

Loe edasi 15.02. 2017epl.delfi.ee-st