Üha levinum tööalaselt edasiliikumisviis on läbi horisontaalse karjääri. See tähendab liikumist teise valdkonda, otseselt ametikohal tõusmata.

Lisanduvad uued oskused, teadmised ja ülesanded. Näiteks kui müügikonsultant töötab pikka aega hotellinduses, siis teab ta kahtlemata hästi kõiki selle valdkonna üksikasju. Lisaks on tal teadmised klienditeenindusest, müügikunstist ja veel palju muid oskusi, mis aitavad tal seda tööd hästi teha, nagu nt keeled, arvutioskus jms. Horisontaalne karjäär näeb välja nii, et ühel päeval, kui ta tunneb, et see töö on end tema jaoks ammendanud, läheb ta müügikonsultandiks tööle automüügifirmasse. Uuele töökohale võtab ta kaasa oma müügitöö oskused ning õpib juurde kõik autodesse puutuva.

Teine variant on, et ta jääb hotellindusse, kuid on küllastunud müügitööst ja jätkab reklaamiosakonnas. Siis võtab ta kaasa eelkõige oma teadmised hotellindusest ning lisaks omandab reklaamialased teadmised ja oskused.

Enamasti on karjääriredelil liikumine seotud lisamotivatsiooniga saada lisaks uutele kogemustele veel midagi. Näiteks on oluliseks motivaatoriks endisest vabam tööaeg. Samuti võib mõnele olla tähtis argument töötamine inimestega, või siis vastupidi, toimetada teistest sõltumatult. Rohkem reisimist, parem asukoht, mõnusam meeskond, suurem sissetulek, rohkem koolitusi, töölähetused, rahvusvahelisus ja keeleoskuse praktiseerimise võimalused – need kõik on võimalikud sihid, mille poole karjääris liikuda. Horisontaalne karjäär on turvaline just seetõttu, et see ei nõua täielikku ümberõpet, kuid sellega kaasneb piisav areng.


Rajaleidja, 2015