Eksami õnnestumise märksõnad on tegelikult lihtsad: teadmised ja ettevalmistus, enesekindlus ning eksamite korralduse reeglite tundmine!

 

ENNE EKSAMIT

 • Alusta õppimist varakult, st ära lükka eksamiteks valmistumist ainult eksamiperioodile, viimaseks kuuks või nädalaks. Eksamite maht on suur ja hõlmab kõiki Su seniseid kooliaastaid.
   
 • Koosta endale õppimise kava - millal on eksam, mitu päeva Sul on õppimiseks ning millal midagi plaanid õppida. Arvesta ka oma harrastustega ning näiteks sõpradega suhtlemisega või vanemate abistamisega kodutöödes. Püüa jätta õppimiseks iga päev enam-vähem sama kellaaeg, nii harjud paremini uue päevarütmiga. Pea oma kavast kinni!

Foto: Google Images
 

 • Enne konkreetset õppetükki püstita endale eesmärk, mõtesta lahti, mida tahad leida või teada saada. Nii on vastuseid kergem leida. Kogu kõik vajalikud konspektid-raamatud ühte hunnikusse. Pane materjal tähtsuse järjekorda.
   
 • Püüa töötada kohas, kus Sind kõige vähem segatakse. Kui kodus pole võimalik õppida, kasuta selleks raamatukogu lugemissaali. Hoolitse, et su töövahendid (pliiatsid, paberid, õpikud, konspektid) oleksid alati kindlas kohas ja käepärased ning et Su töökoht oleks mugav ja valge.
   
 • Tõhus õpilugemine on kolmekordne - esiteks ülevaatlik ning tutvuv, teiseks süvenenud ja kolmandaks kordav. Ole mõttega asja juures. Esita endale loetu kohta küsimusi, proovi õpitut seostada eluliste nähtuste või teiste ainetega.
   
 • Kui õppimine on jäänud viimasele hetkele, siis ära üle paku - poole aasta materjali ei omanda Sa paari päevaga. Iga üksiku fakti üle mõtisklemiseks enam aega pole, ürita tabada kõige tähtsamaid teemasid.  Märgi ära kõige keerulisemad teemad ning käi need läbi esimesena. Siis mine kergemate juurde.
    
 • Tee selgeks põhimõisted - kirjuta need endale välja koos seletusega. Siis pane kirja põhilised ideed, kontseptsioonid, vaata kas või loenguteemade/tähtsamaid pealkirju. Pane need eraldi kaardikesele kirja ning kirjuta igaühe kohta seletav lõiguke, kasutades neidsamu tähtsaid võtmesõnu-termineid. Katsu lisada mõni oma mõte, idee, sest mällu salvestamine sõltub sellest, kui põhjalikult on materjali mõistetud. Keskendu. Pöördu tagasi algusse ja korda, kirjuta läbi, jooni olulised sõnad alla värvipliiatsitega, nii saab tööd ka su visuaalne mälu.
   
 • Testi enda teadmisi. Harjuta omandatud teadmiste rakendamist ülesannetes. Lahenda eelmiste aastate eksameid ja testi enda teadmisi. Varasemad eksamimaterjalid leiad SA Innove kodulehelt.
   
 • Suhtle vajadusel eksamiainete õpetajatega - esita oma küsimusi ja anna võimalikest teadmistelünkadest märku ning küsi õppetööks lisamaterjale.
   
 • Luba endale puhkust, kui tunned, et pea on väsinud - ainult sea endale selleks siiski ajalised piirid. Planeeri puhkepausid kindla ajavahemiku tagant ja nende sisustamiseks konkreetse tegevuse: kerged võimlemisharjutused, võileiva tegemine, telefonikõne sõbrale jms.
   
 • Maga korralikult. Inimene vajab ööpäevas 7-8 tundi und, et jaguks energiat ning mõte oleks värske.
   
 • Räägi oma lähedaste või sõpradega, mis tunded Sind seoses eksamiga valdavad. Rääkimine aitab Sul oma hirmudest paremat selgust saada ja nendest otsustaval hetkel üle olla. Võid pöörduda ka koolipsühholoogi või karjäärinõustaja poole.
 • Ära joo kohvi ega energiajooke, sest enne eksamit vajad Sa mõne tunni sügavat und, aga kui oled eelnevalt erguteid kasutanud, siis magada ei saa. Parem tööta, kuni lõplikult ära väsid. Mõni tund segamatut ööund enne eksamit on kasulikum kui öö läbi tuima näoga raamatute lappamine. Oluline on end enne eksamit välja magada.
   
 • Söö eksamihommikul. Inimese tervis on otseses seoses sellega, mida söögiks tarvitatakse. Hoolitse selle eest, et Su menüü oleks eksamihommikul rikkalik ja tervislik. Inimesed, kes on hommikul oma energiavarusid täiendanud, on päeva jooksul märksa õpi- ja keskendumisvõimelisemad kui need, kes on kodust väljunud tühja kõhuga.
   
 • Kujunda endas positiivne eksamiootus. Kujuta ette, mida eksami sooritamine Sulle tuleviku seisukohalt annab. Mõtle sellele, kui palju tööd oled teinud selleks, et eksamiteni jõuda. Peale eksami sooritamist saad ennast millegagi premeerida ja puhata.
   

 

Foto: Google Images

EKSAMIL

 • Õpi ületama ärevust. Energia, mis peaks kuluma teadmiste ilmutamisele, kulub värisevatele põlvedele ja kätele, krampis lihastele ja katkendlikule hingamisele ning kähisevale häälele. Kui märkad enda puhul midagi sellist, siis püüa igati vältida tarbetut kiirustamist ja anna endale aega, et eksamiruumis vastamiseks valmistuda. Korrasta oma hingamine ja lase keha lõdvaks (õlad alla), sellega saad ka käte värisemist vähendada.
   
 • Vaata kogu eksamimaterjal üle ning tee endale plaan (kasvõi paberil) - kui palju on sul eksami tegemiseks aega ning kui palju aega ühele küsimusele/ülesandele plaanid kulutada. Mõtle välja, kas alustad rohkem süvenemist nõudvatest ja/või ajamahukamatest või soojenduseks kergematest ja/või kiirematest.
   
 • Võta eksamile kaasa (kui eksamikorraldus lubab) väike šokolaaditahvel ning veepudel, et aju oleks värske.
   

Kasulikud lingid

Kasutatud materjalid:

Vikerraadio jagab eksamite eel hüva nõu (Koolielu.ee, 18. aprill 2012)
Kuus olulist nõuannet, kuidas valmistuda riigieksamiteks (Delfi.ee, 20. jaanuar 2012)

Tiina Jõgeda: Viimase hetke pakkumine enne eksamit (Eesti Ekspress, 18. märts 2012)

SA Innove
Huvitaja saade Vikerraadios riigieksamitest 23.03.2012


Rajaleidja, 2013